Breaker

LoRaWAN Simulator (Mbed)

Mbed Labs deneysel Mbed OS 5.0 simülatörünü yayınladı. Simülatör tarayıcı üzerinde C/C++ kodlarını js derleyerek Mbed OS yığınını bir gerçek cihaz olmadan test edebilme imkanı sunuyor. Simülatöre online olarak yada local versiyonunu kurarak kullanabilirsiniz.

Simülatörün LoRaWAN yığınını desteklemek birlikte demo uygulamalar içerisinde TTN örneklerinide barındırmaktadır. LoRaWAN simülasyonu test için öncelikle TTN hesabınızı oluşturup yeni bir uygulama ve cihaz tanılamanız yeterli.

Öncelikle TTN Konsolu üzerinden yeni bir uygulama tanımlıyoruz.

LoRaWAN TTN Yeni Uygulama

Uygulama tanımı yaptıktan sonra cihazımızı tanımlıyoruz.

LoRaWAN TTN Yeni Cihaz
LoRaWAN TTN Yeni Cihaz
LoRaWAN TTN Yeni Cihaz OTA

TTN Konsolunda tanımlanan cihazlar otomatik olarak OTA (Over The Air) olarak yapılandırılıyor. Biz ilk demoda ABP (Activation By Personalization) kullacağız. Bunun için konsolu kullanarak ayarlar kısmında OTA -> ABP olarak seçmemiz yeterli.

LoRaWAN TTN Yeni Cihaz ABP

TTN tarafında yapılandırmaları tamamladıktan sonra local veya online olarak Mbed Simülatörünü çalıştırıp cihaz adresi (devaddr), ağ (nwk_s_key) ve uygulama (app_s_key) oturum anahtarlarını girdikten sonra simülasyonu kullanabiliriz.

LoRaWAN Mbed Simülatör ABP Demo Yapılandırma

Simülatör üzerindeki reset anahtarı tıklandığında seri port üzerinde çıktında ve TTN sunucularına paket gönderim işleminin başlatıldığını görebiliriz.

LoRaWAN Mbed Simülatör ABP Demo Mesaj Gönderme

Gönderilen pakeleri TTN Konsolu üzerindende doğrulamamız mümkün.

LoRaWAN Mbed Simülatör Uygulama Verisi

merturk

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *