Breaker

LoRa (Long Range) Modülasyonu

LoRa ismi, Long Range’in kısaltmasından gelmektedir ve kendine has (patentli) bir modülasyonu vardır. Modülasyon  Semtech tarafından patentlenmiş bir chirp spread spectrum teknolojisidir. Tasarımında radar teknolojinden esinlenilen LoRa 868 (EU), 915 (USA) ve 433 MHz olmak üzere farklı bölgelerde farklı frekanslarda çalışmaktadır. LoRa’nın ISM bantlarını kullanması avantaj olmakla birlikte birtakım dezavantajlarıda yanında getirmektedir. ISM bandında çalışması herhangi bir frekans kullanım bedeli ödemeden bu teknolojiyi kullanabilme imkanı sunarken, frekans çakışmalarınada açık bir konumdadır.

LoRa ile elde edilebilecek veri hızı (Data Rate – DR), bandwidth (BW – Hz), yayılma faktörü (Spreading Factor – SF), kodlama oranı (Coding Rate – CR) ile belirlenmektedir .

DR = SF x BW / 2^SF  x CR

SF, QoS sağlayan bir parametre olup, 7-12 aralığında değerler almaktadır. SF değerinin küçülmesi veri iletim hızının artmasına fakat mesafenin azalmasına, tersi durumda ise daha uzun mesafelere daha düşük veri iletim hızında sinyal göndermeyi sağlamaktadır.

 

merturk

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *