Breaker

STM32L476 Discovery Geliştirme Kartı

Gelecek günlerde hayata geçirmeyi planladığımız LoRaWAN projemiz, enerji sarfiyatı oldukça düşük olan STM32L476 Discovery mikrodenetleyici üzerinde test çalışmalarına başladık. Cihazı yüzeysel olarak incelersek; STMicroelectronics tarafından üretilen STM32L476 Discovery Geliştirme Kartı (L Low Energy) ARM Cortex-M4 tabanlı olup mbed desteği ile gelmektedir. 80 MHz ile çalışan mikrodenetleyici 1 Mbyte Flash ve 128 Kbyte SRAM barındırmaktadır. Gömülü olarak gelen ST-LinkV2, cihaz üzerinden debug imkanı sunmaktadır.  ST-Link’in açık kaynak kod versiyonuna GitHub repoları üzerinden ulaşmak mümkün.

Geliştirme ortamı olarak Eclipse CDT ve Eclipse GNU ARM plugini ile tüm platformlar için (özellikle macOS HighSierra) rahat bir başlangıç sağlıyor, dileyen Keil, TrueStudio, Mbed Online …v.b kullanmakta mümkün.

Mbed platformu online bir geliştirme ortamı sunmakta ve birçok örnek bulmak mümkün. Benim tercihim mbed-cli ile yeni bir proje oluşturup, Eclipse Gnu ARM için export almak ve Eclipse ile geliştirme sürecine devam etmek. Oluşturmuş olduğum örnek projeye GitHub üzerinden erişebilirsiniz.

 

merturk

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *