Breaker

LoRaWAN ile IoT Projeleri – Bölüm 2

Önceki bölümde bahsedildiği üzere ilk GW tanımını tanımladıktan sonra. Raspberry Pi üzerinde çalışacak olan LoRa chipsetlerini yapılandırmak gerekecek. Bunun için, herhangi bir LoRa modülü ile gerekli lehimlemeleri kendiniz yapabileceğiniz gibi, hazır bir shield (Dragiono)  almanızda mümkün. Biz Dragino LoRa GPS Hat olan shield ile single channel packet forwarder’ımızı yapılandırıyoruz.

GW ile TTN bağlantısını kurabilmek için, GW olarak çalışan bir açık kütüphane kullanmamız gerekiyor. https://github.com/tftelkamp/single_chan_pkt_fwd adresinden ihtiyacımız olan kütüphaneye erişebilirsiniz.  Sunucu (Server1) adresini main.cpp içeriğinden 52.169.76.203 IP adresi ile güncelleyip  (router.eu.thethings.network), make komutu ile derlememiz yeterli. Oluşan binary dosyayı çalıştırdığımızda, GW aktif hale gelecektir. GW ile TTN üzerindeki EUI değerinin aynı olması gerekmektedir.

GW  yapılandırıldı ve aktif olarak çalışmakta, şimdi sıra yeni bir uygulama ve node eklemeye geldi. Applications sekmesinden yeni bir ID ile  uygulama ekliyoruz. Handler olarak ttn-handler-eu olması yeterli.

Sırada, yeni uygulamamızın kullanılacağı cihaz var. Bu cihazı ekledikten sonra, cihaz ayarlarından aktivasyon metodu olarak ABP seçiyoruz. TTN tarafından üretilen Network ve App Session Key son node üzerinde kullanılacaktır. 

TTN tarafında gerekli yapılandırmalar tamamlandıktan sonra, node üzerindede bu yapılandırmaların yapılması gerekiyor. Node oluşturmak için, Arduino Uno ve HF LoRa modülleri yeterli olup, gerekli lehimlemeleri kendimiz yapıyoruz. Ayrıca Raspberry Pi veya Arduino shield’da kullanılabilir.

Arduino ile LoRaWAN paketleri gönderebilmek için, Arduino IDE içerisinden IBM tarafından sağlanan lmic kütüphanesini kuruyoruz. Gerekli frekans ve SF ayarları yapıldıktan sonra, Arduino Node’umuz paket göndermeye hazır. Up Link mesajları GW trafik sekmesi üzerinden veya uygulama üzerinden takip etmek mümkün.

merturk

2 thoughts on “LoRaWAN ile IoT Projeleri – Bölüm 2

 • SerkanH

  Merhaba Mehmet Ali bey
  Öncelikle söylemeliyim ki çok aydınlatıcı bir yazı olmuş. Elinize sağlık. Kafama takılan bir kaç noktayı sormak istiyorum.
  1) Dragino LoRa GPS Hat’i niçin ardunio veya rasperberrypi gibi bir cihaza bağlamak gerekiyor. Bu kart gps’den aldığı datayı doğrudan gönderemiyor mu?
  2) TTN üzerinde node ve gateway tanımlamalarını yaptınız fakat node üzerinde bir tanımlama yaptığınızı görmedim. Acaba bir node hangi gateway ile haberleşeceğini nereden biliyor? Bir gateway kapsama alanındaki kendisi ile ilgili olmayan başkalarının nodelarından bilgi almaması gerektiğini nasıl anlıyor?
  Tekrar teşekkür ederim. Yazılarınızın devamını bekliyoruz.

  • merturk

   1) Dragino LoRa GPS hat, 2 tane modül barındırıyor, LoRa ve GPS olmak üzere. Ayrı ayrı modülleri yönetmeniz gerekiyor. GPS üzerinden aldığınız datayı yazılımsal olarak LoRa ile iletmeniz gerekmektedir.
   2) GW tanımı olduktan sonra, Node’larınızı tanımlamak gerekiyor. Node üzerinde oluşan bir ID ile herhangi bir TTN ağına dahil olabilirsiniz, sizin GW olmasada olur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *