Breaker

LoRaWAN ile IoT Projeleri – Bölüm 1

LoRaWAN ekosisteminin tanıtımı ve LoRaWAN destekli IoT projeleriniz için tüm ekipmanların tanıtımı ve nelere ihtiyacınız olduğu hakkında geçtiğimiz Aralık ayında (İ.Ü. Bilgisayar Mühendisliği ve İ.Ü. T.T.O. desteği ile) bir etkinlik gerçekeleştirdik. Etkinliğe katılamayanlar için, bu blog serisinde, kendi imkanlarınız ile bir LoRaWAN ağı nasıl kurulur ve basit bir uygulama nasıl geliştirilir bunu incelemiş olacağız.

LoRa fiziksel katman teknolojisi olup, kendine has bir modülasyonu sayesinde, uzun mesafelerde ve yüksek gürültülü ortamlarda iletişim sağlayabilmektedir. LoRaWAN ile fiziksek katman üzerinde bir MAC fonksiyonelitesi sağlanabilmektedir. Bir LoRaWAN ağı kurmak için, Data Network, Gateway (GW) ve LoRaWAN destekli node’lara ve açık kaynak kodlu yazılımlara ihtiyaç duyulmaktadır. Node’lar, GW’ler ile iletişim kurarak, GW’lerin bağlı olduğu DataNetwork ile internete çıkış yapabilmektedirler.  Private veya public olarak, bu ağları konunlandırmak mümkün.

Data Network; Node ve GW’lerin kontrolünü ve internet üzerinden erişilinebilirliğin sağlandığı ağlardır. Başlangıç olarak The Things Network (TTN) hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanmak mümkün. Ayrıca, açık kaynak kod olarak dağıtılan yazılımlar ile kendiniz bu ağı kurmanız mümkün. Öncelikle, TTN üzerinde bir hesap oluşturmanız gerekiyor, sonrasında  yeni bir gateway tanımlayabilirsiniz. Eğer kullanacağınız GW, single channel packet forwarder (bizim burda kullandığımız gibi) ise, bridge, diğer GW için connector seçimini yapabilirsiniz. GW EUID, raspberry pi üzerinde ilgili yazılım çalıştırdığımızda bize üreteceği EUID ve kullanacağınız frekansı 868 MHz seçerek ilk GW tanımlamış olacağız.

 

LoRaWAN GW TTN

 

 

merturk

One thought on “LoRaWAN ile IoT Projeleri – Bölüm 1

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *