Breaker

LoRa & LoRaWAN nedir?

LoRaWAN

Long Range kısaltmasından oluşan LoRa, kendine özgü bir modülasyon tekniğiyle uzak mesafelere paket gönderebilen L1 (fiziksel katman) protokolüdür.

Lora Alliance, LoRa’ya Mac fonksiyonu kazandırarak LoRaWAN adı altında standartlaştırma çalışmalarını yürütmektedir. LoRaWAN bir  LPWAN (Low Power Wide Area Network) teknolojisi olup,  pil ömrünün ve iletişim mesafesinin önemli ve ön planda olduğu IoT (Internet of  Things) için olmazsa olmaz bir iletişim atl yapısı sunmaktadır.

screen-shot-2016-10-14-at-15-12-33

Ülkemizde 868 Mhz ISM bandında kullanılabilen LoRaWAN,  açık alanda 15 km, kapalı alanlarda 3 km’ye kadar paket iletim mesafesi sunmaktadır.

Henüz çok yeni bir teknoloji olmakla birlikte bir çok ülkede hızla yayılmakta ve Avrupada bir çok şehir LoRaWAN ile tamamen kapsama alanı altına alınmaya başlanmıştır. Türkiye sadece skysens bu alanda hizmet vermektedir,  sayılarının artması umuyoruz.

LoRaWAN hakkında bilinirliği artırmak ve bu teknoloji meraklarını bir araya getirmek amacıyla Türkiye LoRaWAN topluluğunu kurduk ve geçtiğimiz Eylül ayında ilk etkinliğimizi gerçekleştirdik. “LoRaWAN ile IoT Projeleri/IoT Projects with LoRaWAN” temalı ikinci etkinliğimiz için hazırlıkları neredeyse tamamladık, konuya meraklı olan veya iş proje/iş olanakları arayan herkesi bekliyoruz.

Not (27.05.2018):

Talha, LoRaWAN hakkında ücretsiz 30 dk. bir eğitim hazırladı, ilgilenenler Udemy (https://www.udemy.com/lorawan-nedir/) üzerinden takip edebilir.

merturk

20 thoughts on “LoRa & LoRaWAN nedir?

 • AYDIN ÖZDEMİR

  LORAWAN topluluğuna girmek istiyorum.

 • Onur

  Merhaba Mehmet Ali Bey,

  Stm32l4 nucleo ile lora calismaya calisiyorum konuda daha yeniyim
  Sorunum Tx yapamamak. Surekli TxTimeout error aliyorum. DIO1 Irq aliyorum DIO0 txDone irq alamiyorum. Sizce neden olabilir.
  Yardimlariniz icin simdiden tesekkurler.

  Saygilarimla iyi calismalar.

  • merturk

   Detaylı loglara bakmak gerekiyor, bazen gönderdiğiniz paketleri küçültüp (10 byte civarında olsun) SF yüksek bir değer ile tekrar denemenizi tavsiye ederim.

 • EMRE

  Topluluğa katılmak nasıl mümkün oluyor ve topluluğun profesyonelliği ne durumdadır? Ayrıca üniversite bitirme projesi olarak sanayi odaklı LoRa network projesi yürütmekteyim yardım alabileceğim kişilerle bağlantı kurmak isterim.

 • Taner Engin

  Merhaba,
  Big scale integration projelerinde Proje uygulama mühendisi olarak yer alıyorum.
  Lora Tech. ile ilgiliyim. Gerçekleştirilecek event lara katılmak isterim.
  Teşekkürler,

 • Ahmey

  Mrhb kolay gelsin bende kendi cabalarimla bir 433mhz ve 868mhz bandinda lora serileri uretmeyi planliyorum testlerini gormek isterseniz sitemden bakabilirsini..kolay gelsin…

 • alkan

  Merhabalar;
  Öncelikle kolay gelsin bir sorum olucaktı acaba kent merkezinden LORA veya LORAWAN sistemini kullanarak merkezdeki ilçelerin elektrik, su, doğalgaz vb.. saatlerini uzaktan okumak ve müdahale etmek (açma-kapama) mümkünmüdür?
  TEŞEKKÜR EDİYORUM.

  • merturk

   Uzaktan sayaçları okumak ve kontrol etmek mümkün, LoRaWAN ile uplink/downlink mesajları alıp gönderebilirsiniz. Bu saatlerin üzerinde geliştirilecek kontrol kartları ile gerekli işlemler yapılabilir.

  • merturk

   Merhabalar,

   LoRa/LoRaWAN telemetri alanında ideal bir teknoloji, bahsettiğiniz birçok işlemi yapmak mümkün. Bu alandaki standartlarla daha iyi entegre olması içinde çalışmalar devam ediyor.

 • fuat

  Merhablar. Doğrudan birbirine kaç adet SX127x modülü bağlanabilir.
  Örneğin, bir Sx127x modülü altı Sx127x modülüne bağlanabilir mi?
  Bu modüllerin birbiri ile(MCU lar ile tabiiki) iletişim kurması için GateWay kullanmak zorunda mıyız?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *