Breaker

Minimum sistem maximum oyun

Birkaç gün önce microsoft yeni işletim sistemi “singularity” için hazırladığı rapora gözüm takıldı. Rapor da 4 iletim sistemi yer alıyor, singularity, freebsd, linux ve windows XP. Raporun ilginç kısmı slashdot.org dan;

What’s noteworthy about it is that Microsoft compared Singularity to FreeBSD and Linux as well as Windows/XP – and almost every result shows Windows losing to the two Unix variants. For example, they show the number of CPU cycles needed to “create and start a process” as 1,032,000 for FreeBSD, 719,000 for Linux, and 5,376,000 for Windows/XP.”

Bunu görünce aklıma bilgisayar oyunları geldi. Son zamanlarda çıkan oyunların hepsi iyi bir donanıma sahip olmamızı istiyor, şöyle bir bakıyorumda nerdeyse bu oyunların tamamı windows ailesinden bir işletim sistemi üzerinde çalışıyor. Windows bir process oluşturmak için 5,376,000 CPU cycle isteyen bir işletim sistemi, diğer rakipleri bu neredeyse onda bir sürede yapıyor !!! Eğer bu oyunlar linux platformunda çalışacak şekilde yazılmış olsaydı ? Daha düşük donanımla daha güzel oyunlar oynayamazmıydık ?? Siz nedersiniz ?

merturk

One thought on “Minimum sistem maximum oyun

  • Salih YILMAZGİL

    Elbette ki mümkün. Ancak, belki de yazılım devleri ile donanım devleri aralarında paslaşıyorlar. Bilgisayarınızı kasacak bir oyun üretiyorlar, siz de donanım almak zorunda kalıyorsunuz. Nasıl ki Linux ile kullanıcılara ücretsiz kullanım sağlandı, Açık kaynak kodlu oyunların yaygınlaştırılması ile de devasa paralar ödediğimiz oyunlara ücretsiz alternatifler üretilebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *